• Každé vlasy jsou jiné

  Co člověk to jiné vlasy. Vzpomeňte si například na všechny barevné tóny, od světle blond po tmavě černou, a všechny rozmanité účesy, od rovných po kudrnaté, od jemných po husté. Existují tisíce různých kombinací. Vlasová struktura, barva vlasů a počet vlasů jsou geneticky předurčeny každému člověku a úzce spolu souvisejí.

  Člověk má 85 až 140 tisíc vlasů, v závislosti na struktuře a barvě. Normálně každý den 60 až
  100 vlasů vypadne. Lidé s blond vlasy mají například výrazně více vlasů než ti s tmavými vlasy
  (v průměru 140 000 u blondýnek a 100 000 u brunetek). Nicméně světlé vlasy jsou většinou jemnější a citlivější.

 • Struktura vlasu

  Vlasy se skládají z 80% z proteinu, 10-15% tvoří voda, 5-10% pigmenty, minerály a lipidy.

  Existují dvě základní složky vlasu: vlasové vlákno, které vyčnívá z pokožky a vlasový kořínek, který leží pod povrchem kůže.

  Vlasové vlákno je v zásadě tvořeno třemi vrstvami. Vnější vrstva, zvaná kutikula, je obzvlášť důležitá pro svoji ochrannou funkci. Podobně jako tašky na střeše leží několik vrstev překrývajících se buněk, jedna na druhé, aby spolu tvořili hladký povrch vlasu. Různé vnitřní i vnější vlivy mohou vést k tomu, že kutikula zhrubne. Hrubý povrch má za následek to, že vlasy vypadají matně a nezdravě.

  Jádro vlasu se nazývá vlasová kůra, která tvoří až 80 procent vlasu. Skládá se z jemných vláken, které jsou společně zatočené, aby umožnily dlouhým vláknům větší stabilitu. Přírodní pigmenty jsou uloženy zde. Tato keratinová vlákna (keratiny jsou molekuly bílkovin) jsou podstatná pro vlasovou strukturu a její elasticitu. Jádro vlasu je tvořeno medulou (dřeň vlasu).

  Mazové žlázy produkující lipidy, jejichž úkolem je udržovat vlas poddajný, se nachází těsně pod pokožkou. Někdy produkují příliš mnoho nebo naopak málo lipidu, což má za následek buď mastné nebo suché a lámavé vlasy.

 • Růst vlasů

  Vlasy rostou rychlostí asi 1 cm za měsíc. Po uplynutí tří až sedmi let růstové fáze papila odumírá, vlasový kořínek se smrskne a degeneruje. Vlas potom vypadne a udělá tak místo pro vlas nový, který vyroste z nově utvořené papily. Růst vlasů je rovnoměrný, přestože celá pokožka hlavy se nikdy nenachází ve stejné růstové fázi. Ztráta 60 až 100 vlasů denně je naprosto normální.

 • Přírodní barva vlasů

  Každý člověk má svoji přirozenou barvu vlasů. Ale co předurčuje tuto barvu a proč je tolik různých přírodních odstínů? Přírodní barva vlasů závisí na množství různých pigmentů uvnitř vlasu. Každý vlas tvoří unikátní mix dvou přírodních typů melaninu: černého/hnědého pigmentu, který se nazývá eumelanin a červeného/žlutého pigmentu s názvem feomelanin. Barva vlasů závisí na kombinaci těchto dvou pigmentů – tmavě červená, světle hnědá nebo blond.

 • Šampon – jemný čistič

  Slovo „šampon“ je odvozeno z indického slova, které znamená „masírovat“. První šampon vznikl v roce 1904 a jednalo se o prášek. Při mytí šampon odstraňuje přebytečné přírodní oleje, pot, odumřelé kožní buňky, a zbytky stylingových a pečujících produktů. Nejdůležitější ingrediencí je kombinace povrchově aktivních látek, které tvoří jemnou porézní pěnu a čistí vlasy bez jejich poškození. Šampon s pH hodnotou 5 až 6 je ideální pro vlasy a pokožku. Dobré šampony také obsahují zvlhčující ingredience jako je panthenol, který pomáhá regenerovat vlasovou strukturu a uchovat její elasticitu. Široká nabídka šamponů na trhu je tu, aby uspokojila potřeby péče o každý typ vlasů i specifické problémy pokožky.

 • Kondicionér – další krok

  Kondicionér patří mezi základní péči o vlasy zejména u delších vlasů. Každý může vidět a cítit, jak je důležité po každém umytí použít kondicionér – mokré vlasy vypadají matně a nezvladatelně. Jsou navzájem zacuchané a snadno se při rozčesávání poškodí.

  Proto existují kondicionéry. Díky nim se vlasy snadno rozčesávají a navíc jsou ochráněny před různými vlivy prostředí. Kondicionér zůstává ve vlasu jen krátkou chvíli, dodává vnější vrstvě kutikuly aktivní ingredience, které ji okamžitě vyhladí.

  Kondicionéry se mohou používat po každém mytí vlasů, protože vlasy hedvábně uhladí a ty se pak snadno rozčešou. Kondicionér má efekt, který zůstává do dalšího mytí vlasů.

 • Kúry – pro extra péči

  Intenzívní vlasové kúry

  Vlasové kúry poskytují vlasům intenzivní péči. Jsou kombinací regeneračních složek ve vysokých koncentracích, které se s pomocí emulze dostanou do vnitřních vrstev vlasu. Jsou vmasírovány do vlhkých vlasů, takže dokážou přenést svůj regenerační materiál přímo až k jádru vlasu. Intenzívní kúra by měla působit na vlasy po dobu 2 minut. Pak jsou vlasy zřetelně zregenerované. Díky své intenzitě mají takové kúry dlouhotrvající efekt, který vydrží i přes několik mytí.

  Při aplikaci kúry na vlasy je obzvlášť důležité vybrat optimální stupeň péče. Čím více jsou vlasy poškozené, tím častěji je třeba kúry aplikovat. Kúry se liší podle svého složení, způsobu aplikace a zejména podle stupně své intenzity. Některé produkty řeší specifické problémy vlasů, jako jsou například roztřepené konečky, silně poškozené vlasy nebo brání vyblednutí barvy.

  Instantní regenerační produkty

  Neoplachovací kúry se vmasírují do vlasů nebo se jen na vlasy nastříkají. Výhodou takových kúr je, že se nemusí oplachovat. To šetří čas, a vlasy dostanou dlouhodobou péči bez zatížení.

 • Stylingové produkty

  Stylingové přípravky pomáhají vytvořit účes. Nanášejí se na vlhké nebo suché vlasy, přidávají vlasům pružnost, objem a pomáhají vlas chránit před vnějšími vlivy prostředí. Navíc zabraňují poletování vlasů a poskytují fixaci.

  Široká nabídka stylingových produktů zahrnuje například laky na vlasy, pěnová tužidla, lotion nebo gely na vlasy.

   

 • Lak na vlasy

  Lak na vlasy poskytuje účesu dokonalou fixaci. Chrání jej před větrem, vlhkostí a sluncem, poskytuje potřebnou fixaci, vytváří lesk a pomáhá v efektivitě dalším stylingovým přípravkům.

  Lak na vlasy je klasickým aerosolovým produktem, i když existuje i ve formě spreje s pumpičkou. Jinými slovy, jeho velmi jemná distribuce na vlasy probíhá pomocí hnacího plynu. Stejně jako u mnoha dalších stylingových produktů je základní ingrediencí laku na vlasy složka tvořící film na povrchu vlasu – zde v kombinaci s ředidly a hnacími plyny (bezfreonové plyny jako jsou butan, isobuten a dimethylene ether, které nepoškozují ozonovou vrstvu).

  Na laky na vlasy se kladou vyšší nároky než na ostatní stylingové přípravky: měly by zafixovat účes na místě, ale zároveň ponechat vlasům jejich přirozenou pružnost. Měly by ochránit vlasy před vlhkostí, ale také se snadno z vlasů vymývat. Měly by se jemně nastříkat a rychle na vlasech uschnout. Měly by také vlasy chránit před vlivy prostředí a zároveň vlasy hydratovat.

   

 • Pěnové tužidlo

  V 80. letech pěnová tužidla nahradila stylingové lotion, protože nabízejí několik výhod pokud jde o aplikaci: nekapou, jednoduše se dávkují a snadno a rovnoměrně se nanášejí na vlasy, takže vlasy se potom neslepí.

  Kromě aerosolových složek a tenzidů se pěnové a tekuté stylingové produkty trochu liší ve svém základním složení. Oba produkty obsahují jako své základní ingredience složky tvořící film na povrchu vlasů a vyživující složky. Syntetické pryskyřice pokryjí každý vlas stabilním filmem, který dodá vlasu stabilitu a fixaci. Množství filmu je dáno podle požadovaného stupně fixace. Kationaktivní polymery mají za následek snadnější rozčesávání a zabraňují tvoření nánosů přípravků. Voda a alkohol se používají jako ředidla. Hnací složkou v dnešních pěnových tužidlech jsou jako jsou propan, butan nebo isobuten, které nepoškozují ozonovou vrstvu.

   

 • Gel, krém a vosk

  Stylingové gely, krémy a vosky jsou ideálními přípravky pro expresivní tvary, zvýraznění jednotlivých pramenů vlasů nebo pro celkový účes. Všechny tři produkty se liší ve své receptuře a pracují především tak, že se přichytí k jednotlivým vlasů.

  Zatímco stylingové gely jsou převážně určeny k vytvoření dlouhotrvajících účesů, krémy jsou spíše pro přirozeně vypadající účesy. Vosky vynikají v možnosti modelovat účes a mít stále přirozeně vypadající vlasy. Stylingové gely jsou bezbarvé, převážně na bázi vody a oleje. Svou texturu získávají díky zahušťujícím složkám.

  Díky vlasovým gelům jsou vlasy ztuženy a pak vytvarovány. Čím více hydrofilní složky gel obsahuje, tím lépe s ním vytvoříte „mokrý efekt“. Další složky, jako jsou oleje, dodávají vlasům extra lesk. Použití gelu je jednoduché: prostě jej naneste na vlhké nebo suché vlasy a vytvarujte požadovaný účes. Po uschnutí, když fixující složky ztuhnou, zůstanou vlasy na místě.

  Moderní stylingové krémy jsou většinou emulzí oleje ve vodě, kdy olejové substance jsou vmíchány do vodní báze. Takový typ emulze je méně mastný než emulze voda v oleji, která se používá převážně pro bohaté pleťové krémy a dříve také pro mastné stylingové krémy pro muže. Olejová složka ve stylingovém krému dělá vlas uhlazený, takže vypadá přirozeně a snadno se tvaruje. Stylingový krém je nejefektivnější, když se vpracuje do vlasové linie lehce vlhkých nebo suchých vlasů. Vlasy se pak mohou vytvarovat buď prsty nebo hřebenem se širokými zuby. Vyfoukejte nebo nechte volně uschnout – a je to hotové!

  Stylingový vosk vlasy fixuje a dodává jim lesk. Je vhodný zejména pro úpravu jednotlivých partií vlasů. Vosk je vyroben s rostlinných nebo minerálních olejů v kombinaci s emulgátory v pevné formě. Některé vosky obsahují také maličké částice blýskavého zlata nebo stříbra, což vosku dodává dodatečný lesk. Vosky jsou optimálním stylingem pro některé dnešní trendy účesy a jsou zvlášť vhodné pro tvarované účesy a dramatické zdůraznění jednotlivých pramenů a partií vlasů.

   

 • Permanentní barva – jak funguje?

  Permanentní barva je nejlepší způsob, jak dodat Vašim vlasům dlouhotrvající barvu a zakrýt šedé vlasy. Permanentní barvy se skládají z různých složek. Nejdříve alkalická složka otevře vlasovou strukturu, aby následně mohly malé barevné pigmenty a oxidační složky proniknout do vnitřní struktury vlasu. Uložené barevné pigmenty ve vlasu, v této fázi stále bezbarvé, spolu s oxidační složkou vytvoří barevný tón, který dá vlasu jeho výslednou barvu. Po této fázi je vlasový povrch uhlazen kondicionérem, aby se barva uvnitř vlasu uzamkla. Permanentní barva musí s vlasy odrůst.